Klasyczne meblowanie mieszkania wcale nie musi się kojarzyć z przepychem. Mając na myśli tradycyjne dekoracje wnętrz przywołuje się raczej praktykę z ostatnich dziesiątków lat, a nie bardzo wystrojone, pałacowe wnętrza w stylu barokowym, na które zresztą nie wszystkich byłoby stać, a które w niewielkich domach mogą być raczej przejawem kiczu, niż bogactwa i dobrego smaku.


Prostota i elegancja
Dlatego klasyczne meblowanie to przede wszystkim prostota. Ważny jest również materiał, z jakiego meble stylowe są wykonane. Zawsze powinno to być drewno, najlepiej, jeśli będą to solidne gatunki, które przetrwają wiele lat. Kupując meble kolonialne powinno się unikać produktów wykonanych z tanich materiałów, przede wszystkim ze sklejek wytworzonych z rodzimych gatunków drewna. Lepiej niech to będzie drewno egzotyczne, które jest dużo bardziej wytrzymałe: najlepiej, jeśli będą to deski i blaty lite, a nie sklejki z drewnianych wiórów.


Artykuły dekoracyjne lepiej wybierać z umiarem
Klasyczne wyposażenie wnętrz to nie tylko meble. Ich wygląd można doskonale uzupełnić różnymi przedmiotami, jak świeczniki, czy szkatułki. Takie artykuły dekoracyjne sprawdzą się nawet w małym mieszkaniu w bloku, a nie tylko w wielkich bogatych rezydencjach. Trzeba mieć tylko na uwadze, aby nie przesadzić z liczbą takich artykułów dekoracyjnych: wciąż mówimy o klasycznej prostocie, a nie o bardzo bogatym wnętrzu, w którym dominuje przepych. W obecnych czasach zresztą do dekoracji trzeba podchodzić bardzo ostrożnie, ponieważ granica pomiędzy dobrym smakiem i wyczuciem, a wyglądem kiczowatym mieszkania jest bardzo cienka. Nie zawsze świeczniki będą pasować w salonie, jeśli meble w nim ustawione wykonane w prosty sposób.  Artykuły dekoracyjne powinny być traktowane jako dodatki, które mają uzupełniać cały wystrój wnętrza.